Tabletki antykoncepcyjne – jak brać?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Pigułki należy brać codziennie, o tej samej porze, ponieważ tylko wtedy są skuteczne. Do wyboru są preparaty jedno-, dwu- i trój-fazowe.

Metod zapobiegania ciąży jest wiele, a jedną z najpopularniejszych są pigułki antykoncepcyjne. Są one skuteczne pod warunkiem odpowiedniego przyjmowania. Tabletki antykoncepcyjne należy brać codziennie, najlepiej o tej samej porze. Pominięcie tabletki lub wydłużenie przerwy między jednym a drugim opakowaniem może rozregulować układ hormonalny i zwiększyć ryzyko zapłodnienia.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne służą zapobieganiu ciąży. Pigułki jednofazowe zawierają syntetyczne odpowiedniki estrogenu i progestagenu. W każdej tabletce jest taka sama dawka hormonów. Opakowanie zwykle zawiera 21 tabletek, ale dostępne są także środki zawierające 24 tabletki lub 91 tabletek – schemat stosowania jest przedłużony.

Zarówno pigułki jednofazowe, jak wielofazowe hamują owulację i zagęszczają śluz w szyjce macicy. Ponadto zmieniają błonę śluzową macicy, aby nie dopuścić do zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka. Tabletki wielofazowe mają zmienną zawartość syntetycznego progestagenu, dzięki czemu lepiej naśladują naturalny cykl niż pigułki jednofazowe.

Tabletki antykoncepcyjne wielofazowe nie tylko zapobiegają ciąży, ale także regulują gospodarkę hormonalną, dlatego zalecane są kobietom cierpiącym na PMS i przechodzącym menopauzę.

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać już od momentu przyjęcia pierwszej dawki, jeśli tabletka została wzięta dokładnie pierwszego dnia miesiączki i nie wystąpiły w tym czasie wymioty lub rozwolnienie. W przypadku, gdy miesiączka zaczyna się od plamień i nie wiadomo dokładnie, kiedy przypada pierwszy dzień cyklu, należy jeszcze przez 8 dni od przyjęcia pierwszej pigułki stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczepienie WZW – co to jest?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to poważna choroba zakaźna, której charakterystycznym objawem jest żółtaczka. Wyróżnia się pięć rodzajów WZW: typu A,...

Zamknij