Test ojcostwa już od 10 tygodnia ciąży!

Prenatalne ojcostwo oznacza możliwość potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa danego mężczyzny. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że można to zrobić jeszcze w trakcie trwania ciąży. Rozwiązanie tego typu uchroniło wiele osób przed niepotrzebnymi komplikacjami na płaszczyźnie życia prywatnego.

Ojcostwo w czasie ciąży

Ustalenie ojcostwa w czasie trwania ciąży stało się możliwe, dzięki wprowadzeniu na rynek opatentowanej metody, która pozwala wyodrębnić z krwi matki DNA dziecka, które przedostaje się do jej krwioobiegu. Już w dwunastym tygodniu ciąży jest go na tyle dużo, że można przeprowadzić wspomniane wyżej badanie. Od matki pobierana jest krew, z której następnie wyodrębnia się osocze zawierające materiał genetyczny. Do dalszej analizy niewystarczająca okazała się dotychczasowa metoda Multiplex STR. Naukowcy opracowali i opatentowali nową metodę, która jest oparta na technologii bioinformatycznej.

 

family in forest

W trakcie analizy dochodzi do porównania nieprawdopodobnej ilości danych, co najmniej dwóch osób. Ilość markerów genetycznych poddawanych obróbce sięga 317 000, a jest to dopiero początek działania, gdyż w kolejne czeka jeszcze materiał potencjalnego ojca. Zestawienie takiej liczby markerów pozwala w ostatecznej fazie potwierdzić ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,9 % lub je wykluczyć ze 100 % pewnością.

Testy w czasie badań prenatalnych

Badanie ojcostwa w czasie ciąży można przeprowadzić także w trakcie wykonywania badań mających zdiagnozować  wady genetyczne płodu. Zwykle w ramach takich analiz wykonuje się amniopunkcję lub biopsję kosmówki. W przypadku obu badań w 99% przypadków nie pojawiają się komplikacje, jednak w 1% badań może dojść do poronienia lub uszkodzenia płodu.

Amniopunkcję przeprowadza się pomiędzy 13 a 15 tygodniem ciąży. Lekarz prowadzący badanie, znajduje bezpieczne miejsce do nakłucia pęcherza płodowego i pobiera 15 ml płynu owodniowego. W nim zawarte są fragmenty złuszczonej skóry, czy też elementy pochodzące z układu pokarmowego czy też moczowego. Całe badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Badanie rekomendowane jest dla kobiet, które ukończyły 35 rok życia, matek, które doświadczyły już choroby genetycznej dziecka lub w których rodzinach dochodziło do przypadków chorób genetycznych.

Biopsja kosmówki zwykle jest przeprowadzana w 11 tygodniu ciąży. Do analizy pobierany jest fragment kosmówki. Badanie prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym, a pobieranie materiału odbywa się przezpochwowo lub przezbrzusznie, dzięki cienkiej igle. W trakcie badania nie dochodzi do przekłucia płynu owodniowego, dzięki czemu ryzyko powikłań jest nieco mniejsze niż w przypadku amniopunkcji. Podobne są jednak grupy pacjentek, które badaniem powinny się zainteresować.

Badanie organizacyjnie

Każde z badań analizowane jest dopiero po przesłaniu próbek. Okres oczekiwania na ostateczny wynik może potrwać kilkanaście dni. Ryzyko pomyłki jest niewielkie i daje możliwość podjęcia natychmiastowych działań mających zapobiegać niekorzystnym warunkom w życiu prywatnym.

Więcej informacji na temat ustalenia ojcostwa w ciąży można znaleźć na stronie http://ojcostwoprenatalne.pl

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najciekawsze miejsca w Kołobrzegu

Co roku do tego znanego kurortu przybywa wielu turystów z kraju i zagranicy. Kąpią się, opalają, uczestniczą w wycieczkach po...

Zamknij