Toczeń – przykładowe objawy

Dokładna przyczyna tocznia rumieniowatego układowego nie jest znana. Wiadomo, że toczeń rozwija się u osób genetycznie podatnych na zachorowanie po zadziałaniu dodatkowego bodźca jak zakażenie, wystawianie ciała na światło słoneczne i czynniki hormonalne, może też wystąpić po zastosowaniu niektórych leków. Toczeń rumieniowaty atakuje wiele obszarów organizmu, co jest bardzo uciążliwe dla pacjenta. Przede wszystkim jest to choroba reumatologiczna, co powoduje właśnie szerokie schorzenia. Są choroby nieuleczalne.

Nazywa się je przewlekłymi, toczeń może przez wiele lat utrzymywać się w remisji, nie dawać żadnych objawów, ale to nie znaczy, że człowiek jest zdrowy.

Okresy zaostrzenia choroby (aktywności) występują na przemian z wycofywaniem objawów (remisja). Objawy choroby mogą być nietypowe i mogą naśladować inne choroby. Trudno więc zaklasyfikować ją i zdiagnozować za pierwszym razem podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Opalanie a zdrowie

Słońce w pewnym sensie daje nam zdrowie, ale opalanie już niekoniecznie. Dopóki nie przesadzamy z dążeniem do uzyskania pięknego, brązowego...

Zamknij