Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są objawy?

Toczeń rumieniowaty układowy atakuje wiele obszarów organizmu, co jest bardzo uciążliwe dla pacjenta. Przede wszystkim jest to choroba reumatologiczna, co powoduje właśnie szerokie schorzenia.Limfocyty, które w normalnych warunkach walczą z intruzami, nagle zaczynają reagować przeciwko tkankom własnego organizmu.

Tym sposobem dochodzi do uszkodzenia między innymi serca, nerek, układu nerwowego czy stawów. Aby rozpoznać toczeń rumieniowaty układowy należy wykonać szereg badań – od zwykłej morfologii, poprzez badanie moczu, aż do biopsji dotkniętych narządów. Wszystko po to, aby ustalić rozległość zmian i ocenić stan zdrowia pacjenta.

Toczeń układowy jest bardzo uciążliwy dla pacjenta.

Toczeń układowy najczęściej rozpoznawany jest przez lekarzy dermatologów lub reumatologów, jednakże ze względu na występowanie zmian w każdym narządzie może zostać przypadkowo odkryty przez lekarza każdej specjalizacji jak najszybciej.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Leczenie kanałowe koszt

Leczenie kanałowe jest stosunkowo ciężkim zabiegiem dentystycznym, polegającym na usunięciu martwej miazgi zęba łącznie z jego nerwami i zastąpienie ich...

Zamknij