Toksykologia- nauka o truciznach

Współczesny detektyw – toksykolog tropi, śledzi, wykrywa i zwalcza. W dzisiejszym świecie wszechobecnej chemii w każdym aspekcie naszego życia nietrudno o nadużycia szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji. Zwłaszcza, że wiele trucizn w niewielkich symbolicznych ilościach stało się niezbędnych choćby w produkcji żywności czy kosmetologii, jednak ich nadmiar cały czas może zabijać.

Czym jest toksykologia?

Toksykologia to nauka interdyscyplinarna, czyli taka, która czerpie wiedzę z wielu dziedzin. U jej podstaw leżą nauki chemiczne, fizyka, farmakologia i wiele innych. Toksykologia zajmuje się wykrywaniem i badaniem właściwości środków toksycznych oraz ich oddziaływaniem na organizm człowieka. Gdy zlokalizuje jedną z substancji, bada jej źródło oraz podejmuje działania w celu zminimalizowania skutków ewentualnego zagrożenia toksykologicznego. Toksykologia zajmuje się również badaniami epidemiologicznymi, gromadzi informacje, analizuje zasięg, przewiduje skutki.

Zastosowanie toksykologii

Zastosowanie toksykologii jest bardzo szerokie. Wiedzę toksykologa wykorzystuje się choćby w medycynie, kryminologii, weterynarii, medycynie sądowej, kosmetologii, naukach przyrodniczych.

Toksykologia zajmuje się wpływem czynników toksycznych na wiele dziedzin naszego życia. Bada oddziaływanie toksyn wywołujących konkretne objawy chorobowe. Sprawdza w jaki sposób toksyczne związki wpływają na powstanie wad rozwojowych u człowieka. Analizuje schematy powstawania chorób na tle alergii wywoływanych przez substancje toksyczne. Docieka wpływu substancji toksycznych na powstawanie zmian i chorób nowotworowych oraz bada ich wpływ na powstawanie trwałych zmian genetycznych.

Zakres toksykologii:

  • toksyczność
  • teratogenność
  • alergogenność
  • kancerogenność
  • mutagenność

Badania toksykologiczne

Lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie badań toksykologicznych zawsze wtedy, gdy podejrzewa, że pacjent mógł zatruć się związkami toksycznymi lub jest pod wpływem środków odurzających. To niezwykle ważne badanie, które może ocalić życie pacjentowi, zwłaszcza współcześnie, gdy tak popularne stały się niewiadomego pochodzenia i składu dopalacze. Badanie toksykologiczne pomoże zdefiniować przyjętą przez pacjenta truciznę i umożliwić jego leczenie. Jednak gwałtowny rozwój rynku dopalaczy powoduje, że toksykologia za nim nie nadąża i czasami trudno znaleźć panaceum na zażytą substancję trującą.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Savoir vivre przy stole

Każdy z nas z pewnością znajdzie się w sytuacji, w trakcie której wymagane będzie eleganckie i kulturalne zachowanie się przy...

Zamknij