Trądzik u niemowlaka – domowe sposoby

Zmiany trądzikowe u niemowlaka są łagodne i zazwyczaj szybko ustępują. Trądzik niemowlęcy nie wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. W większości przypadków wystarczy odpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry dziecka, taka jak: smarowanie maścią cynkową, przemywanie wacikiem nasączonym emolientem czy dbanie o prawidłową temperaturę ciała malucha.

 

Trądzik u niemowlaka – jak rozpoznać?

Zmiany skórne u niemowlaka, podobnie jak zwykły trądzik, pojawiają się najczęściej na czole, nosie oraz policzkach. Z początku przyjmują one postać czerwonych plamek, a potem przeradzają się twarde krostki, w których mogą pojawiać się białe lub żółte punkty. W odróżnieniu od innych zmian skórnych trądzik niemowlęcy nie swędzi i nie sączy się z niego ropna wydzielina.

  • Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Trądzik u dziecka często mylony jest ze skazą białkową, czyli alergią na białko mleka krowiego. Reakcja alergiczna najczęściej objawia się atopowym zapaleniem skóry, a swędzące zmiany skórne umiejscowione są głównie na policzkach, brzuchu, rękach oraz nogach dziecka. Skaza białkowa w większości przypadków występuje u starczych niemowląt, powyżej 3. miesiąca życia. Dlatego jeżeli zmiany skórne wystąpiły w pierwszym bądź drugim miesiącu, najprawdopodobniej jest to trądzik niemowlęcy.

 

Co na trądzik u niemowlaka?

Zmian skórnych na delikatnej skórze dziecka nie należy wyciskać. Trądzik niemowlęcy jest łagodny i stosunkowo szybko zanika, przy zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji, bez konieczności wizyty u lekarza.

  • Trądzik niemowlęcy – czym smarować?

Trądzik u dziecka można przemywać ciepłą, przegotowaną wodą z dodatkiem emolientu, jaki stosuje się do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry niemowlaka. Preparat na bazie naturalnych olejów roślinnych, odbudowuje barierę lipidową naskórka i chroni przed utratą wody. Emolienty dla dzieci również łagodzą podrażnienia i są bezpieczne dla skóry alergicznej, np. z AZS. Czerwone grudki na twarzy niemowlaka można także smarować kremem z cynkiem. Pierwiastek ma działanie  antyoksydacyjne, dzięki czemu przyspiesza procesy naprawcze skóry.

  • Trądzik niemowlęcy – zasady pielęgnacji skóry ze zmianami trądzikowymi

W przypadku trądziku u niemowlaka należy dbać o to, aby ciało dziecka nie przegrzewało się. Wysoka temperatura nasili zmiany trądzikowe. Aby sprawdzić, czy dziecko nie przegrzało się, wystarczy dotknąć jego karku. Powinien on być ciepły i suchy. Warto również zadbać o prawidłową temperaturę w otoczeniu dziecka. Najlepiej, aby wynosiła ona 20-22 stopnie Celsjusza. Należy dbać o również o to, aby skóra wokół ust była zawsze sucha i czysta, ponieważ wilgoć może nasilać zmiany trądzikowe na twarzy. Do prania dziecięcych ubranek i pościeli najlepiej stosować delikatne środki, np. płatki mydlane.

 

Trądzik niemowlęcy – ile trwa?

Krostki na twarzy dziecka znikają zazwyczaj po kilku tygodniach. Do pierwszych objawów trądziku może dojść, gdy maluch skończy miesiąc. Trądzik niemowlęcy mogą wywołać hormony matki, które przenikają do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki.

 

Trądzik u niemowlaka a leczenie farmakologiczne – kiedy jest konieczne?

Za zmiany trądzikowe u niemowlaka mogą odpowiadać również hormony dziecka. Jeżeli trądzik utrzymuje się kilka miesięcy, należy zwrócić się do lekarza, który oceni pracę układu hormonalnego malucha. Konsultacji lekarskiej wymagają również zmiany skórne, które przeradzają się w ropne stany zapalne. Mogą one oznaczać zakażenie bakteryjne, które leczy się poprzez zastosowanie antybiotykoterapii.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co można zobaczyć, będąc w Kołobrzegu?

Wypoczywać można w wielu miejscach i na różne sposoby. Ci, którzy chcą połączyć leniuchowanie ze zwiedzaniem i aktywnością fizyczną, powinni...

Zamknij