Udar mózgu – jak mu zapobiec? Objawy, przyczyny i leczenie

Udar mózgu może mieć różne przyczyny – najczęstszą jest nadciśnienie tętnicze, a zaraz po nim tętniak mózgu. Ryzyko udaru związane jest m.in. z wiekiem oraz predyspozycjami rodzinnymi. Zaburzenia czynności mózgu mogą występować jako udar krwotoczny (następuje wylew krwi do mózgu) lub udar niedokrwienny (dopływ krwi do mózgu zostaje zatrzymany).

Mózg to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Dlatego gdy pojawiają się zaburzenia związane z przepływem krwi, występuje udar mózgu. Niezastąpiona wtedy jest pierwsza pomoc przy udarze, a także rehabilitacja po udarze. W związku z tym warto wiedzieć, jakie są charakterystyczne objawy wylewu, aby można było jak najszybciej udzielić pomocy.

Udar mózgu – jak mu zapobiegać?

 

Bardzo ważne znaczenie ma leczenie przeciwzakrzepowe, aby nie pojawił się żaden zakrzep, dlatego osoby, które przeszły udar niedokrwienny, powinny przyjmować kwas acetylosalicylowy, np. w postaci tabletek Acard.

Aby nie doszło do udaru mózgu, ważne jest leczenie nie tylko nadciśnienia tętniczego, ale również cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu. Istotne jest też rzucenie palenia papierosów oraz regularna aktywność fizyczna.

Objawy udaru mózgu

Najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie. Dlatego warto wiedzieć, jakie ma udar objawy. Dzięki temu możliwe będzie szybkie działanie i wezwanie pogotowia. Należą do nich: nagły i silny ból głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drgawki, ale też osoba może się zataczać podczas chodzenia. Do tego wszystkiego może pojawić się paraliż prawo- lub lewostronny.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakie wylew ma objawy, ponieważ to może uratować życie bliskiej nam osoby. Udar mózgu przybiera różnorodne objawy, szczególnie u osoby, która właśnie przebyła taki wylew. Najczęściej dochodzi do niedowładu lub zaburzenia czucia w obrębie twarzy albo kończyn.

Przyczyny udaru mózgu

Ze względu na przyczynę udar mózgu można podzielić na:

  •      udar niedokrwienny – jego przyczyną jest, np. toczący się w organizmie proces miażdżycowy, który obejmuje tętnice doprowadzające krew do mózgu albo tętnice mózgowe;
  •      udar krwotoczny – dochodzi tutaj do krwawienia do tkanki mózgowej, a powstaje w wyniku nadciśnienia tętniczego.

Leczenie udaru mózgu

Niestety, jeżeli chodzi o udar krwotoczny, to jest mało metod jego skutecznego leczenia. Jeśli natomiast ktoś ma udar niedokrwienny, to jest szansa na wyleczenie, ale pod warunkiem, że chory szybko trafi do szpitala. Przy tego typu udarze podaje się lek, który rozpuszcza skrzeplinę. Jeśli chory otrzyma go w ciągu 3 godzin od wystąpienia objawów, to są duże szanse na odzyskanie mowy oraz siły mięśniowej w kończynach, w których doszło do porażenia.

Ważne jest również to, że chory, który przebył udar niedokrwienny, musi przyjmować kwas acetylosalicylowy (np. w postaci tabletek Acard). Ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety oraz rehabilitacja, którą trzeba prowadzić systematycznie. Jeśli wiemy, co to jest udar i jakie ma objawy, to możemy pomóc chorej osobie.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym jest aseksualizm?

Nie chce!   Wielu z nas w okresie dojrzewania nie odczuwa bądź odrzuca od siebie myśl o sekse. Niektórych to...

Zamknij