Urolog chce nam pomóc, a nie nas zawstydzać

Kłopoty z oddawaniem moczu, spadek możliwości seksualnych, ból w okolicach zewnętrznych narządów płciowych – to są przesłanki do umówienia wizyty u specjalisty zajmującego się układem moczowo-płciowym. Urolog zbada nas i zdiagnozuje problem. Stawką jest nasze zdrowie i komfort życia, dlatego musimy pokonać wstyd.

Badanie urologiczne zależy od rodzaju przypadłości

 

Opowiadanie obcej osobie o problemach związanych z tym układem, a tym bardziej pokazywanie jej narządów płciowych, dla większości z nas jest zadaniem nie do wykonania. Wstydzimy się tego i boimy. To zupełnie naturalna reakcja, która stanowi konsekwencję filozofii i wartości, w jakich zostaliśmy wychowani.

Dla własnego dobra musimy się przemóc. Urolog jako fachowiec ogląda penisy, krocza i waginy jedynie w celach zawodowych – nie dla przyjemności. Nie odczuwa przy tym dzikiej radości. Dla niego jesteśmy jedynie jednym z pacjentów potrzebujących pomocy. Poza tym bada tylko te miejsca i pyta o te sprawy, które według niego tego wymagają. Jeśli bardzo się wstydzimy, udajmy się do lekarza tej samej płci (wiadomo, że urologami są zarówno panowie, jak i panie).

Przebieg wizyty u urologa i treść stawianych przez niego pytań zależą od powodów naszego zgłoszenia się do lekarza. Specjalista zapyta o dolegliwości, ich przebieg, przebyte choroby. Następnie spróbuje ustalić przyczynę kłopotów.

Do wywiadu powinniśmy się przygotować. Zapiszmy nazwy albo weźmy ze sobą opakowania zażywanych leków. Nie zapomnijmy o dokumentach potwierdzających historię choroby (zwłaszcza jeśli dotyczą one tych samych problemów, co obecnie). Poinformujmy urologa o przebytych operacjach i zabiegach, pokażmy mu wypisy ze szpitala.

Po zapoznaniu się z historią choroby i uzyskaniu niezbędnych do oceny sytuacji informacji lekarz przystąpi do badania. Jak będzie ono wyglądać? To zależy od rodzaju dolegliwości, miejsca występowania bólu.

W przypadku problemów z oddawaniem moczu fachowiec będzie badać prostatę per rectum, czyli palcem włożonym przez odbyt. Dokona tego przy użyciu środka nawilżającego, który ma też działanie znieczulające. To pozwoli zmniejszyć dyskomfort pacjenta, który kładzie się na boku lub pochyla.

Badanie per rectum, która trwa trwa kilka minut, pozwala ocenić stan gruczołu krokowego (prostaty) i końcowego odcinka jelita grubego. Może się więc okazać, że cierpimy nie z powodu problemów układu moczowo-płciowego, tylko pokarmowego.

W razie bólu jądra konieczne może się okazać USG. Jeśli ma takie umiejętności, może je wykonać samodzielnie. Zwykle jednak zleca je innemu zakładowi i radiologowi, czyli osobie, która zna się na wykonywaniu i ocenie badań obrazowych, tj. RTG i USG.

Więcej informacji o tym, jak przebiega badanie urologiczne, znajdziemy na stronie http://mamchorobe.pl/jak-zapisac-sie-na-wizyte-do-urologa.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać klinikę wykonującą operacje plastyczne?

Obecne możliwości medycyny są bardzo duże. Dzięki różnym lekom i zabiegom możemy nie tylko wyleczyć się z poważnych chorób wewnętrznych,...

Zamknij