Usuwanie korzenia złamanego zęba jest konieczne

Zaniedbywanie higieny jamy ustnej może doprowadzić do różnych problemów z uzębieniem. Najbardziej prawdopodobnym następstwem unikania szczotkowania zębów i stosowania się do innych zasad stomatologicznych jest próchnica, która niszczy zęby i może doprowadzić do groźnych powikłań.

 

Źródło groźnych bakterii

 

Jednym z nich jest złamanie zęba w taki sposób, że korona odpadnie, a w zębodole pozostanie korzeń. Do takiego uszczerbku może dojść również w wyniku urazu mechanicznego, np. uderzenia szczęką o twardy przedmiot.

Nie należy pozostawiać kawałków zęba w dziąśle, gdyż po pewnym czasie wywoła to duży ból. Poza tym w takim fragmencie rozwijają się groźne bakterie, które wywołują stany zapalne i zakażenia.

Ze złamanym zębem trzeba się w miarę szybko zgłosić do dentysty na usuwanie korzenia zęba. Specjalista pozbawi nas niefunkcjonalnego fragmentu uzębienia i będzie mógł przystąpić do odbudowy ubytku w postaci wytworzenia sztucznej korony.

W jaki sposób usuwa się korzeń zęba? Wszystko zależy od jego lokalizacji. Proste przypadki nie nastręczają trudności. Dentysta chwyta pozostałość specjalnym narzędziem i wyjmuje go. Jeśli kawałek tkwi głęboko w dziąśle, nie obejdzie się bez rozcięcia płata śluzówkowo-okostnowego i założenia szwów po zabiegu.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
W jakich przypadkach przeprowadza się szlifowanie zębów u dzieci?

Wzrost zębów u dzieci nie zawsze przebiega tak, jak powinien. Żeby skorygować niedoskonałości rozwojowe, należy wykonać pewne zabiegi. Jednym z...

Zamknij