W jaki sposób powstaje nadciśnienie?

Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne oraz wtórne. Pierwotna postać schorzenia jest związana m.in. z czynnikami genetycznymi. Nadciśnienie wtórne pojawia się natomiast jako objaw istniejącej już choroby, np. nerek bądź tarczycy.

Rodzaje nadciśnienia

Przyczyny nadciśnienia różnią się w zależności od jego charakteru: pierwotnego (samoistnego lub idiopatycznego) lub wtórnego. Jest to ustalane od razu przy zdiagnozowaniu zbyt wysokiego ciśnienia. Większość przypadków dotyczy pierwotnej postaci schorzenia. Nie jest ona wywołana przez żadną inną chorobę. Nadciśnienie wtórne towarzyszy natomiast istniejącym już schorzeniom i jest jednym z ich objawów. Aby oznaczyć, która postać rozwija się u konkretnego pacjenta, zwykle są wykonywane badania krwi i moczu. W niektórych przypadkach diagnozowanie bywa bardziej skomplikowane i wymaga specjalistycznych badań.

Przyczyny nadciśnienia pierwotnego

Nadciśnienie pierwotne stanowi aż 90-95% przypadków. Jedną z jego przyczyn jest dziedziczenie. Jeśli w najbliższej rodzinie: u rodziców bądź u rodzeństwa pojawiło się zbyt wysokie ciśnienie, istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania pozostałych członków rodziny. Warto wiedzieć, że nadciśnienie pierwotne może rozwijać się przez wiele lat, bez zauważalnych objawów. Ciśnienie rośnie bowiem stopniowo, dlatego nie tak łatwo rozpoznać chorobę.

Diagnostyka i objawy nadciśnienia wtórnego

Zdecydowana mniejszość chorych na nadciśnienie cierpi na jego wtórną postać. Symptomy wskazujące na jego występowanie to:

 • duży wzrost ciśnienia,
 • niespodziewane pogorszenie kontrolnych pomiarów ciśnienia,
 • nasilenie powikłań w narządach w stopniu nieporównywalnym do czasu, kiedy pojawiło się nadciśnienie,
 • nieprawidłowa odpowiedź na leki hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi).

Przyczyny nadciśnienia wtórnego

Nadciśnienie wtórne najczęściej jest wywoływane przez choroby, takie jak:

 • niewydolność nerek lub inne ich choroby,
 • schorzenia nadnerczy,
 • zwężenie aorty,
 • zwężenie tętnic nerkowych lub inne nieprawidłowości w ich budowie,
 • obturacyjny bezdech senny,
 • choroby tarczycy,
 • przewlekłe leczenie kortykosteroidami.

Aby wyleczyć nadciśnienie wtórne, bardzo ważne jest ustalenie choroby, która je wywołała. Dzięki temu można skutecznie obniżyć wysokość ciśnienia oraz łatwiej kontrolować jego poziom. Wtórna postać nadciśnienia najczęściej występuje u dzieci. Bywa spowodowane zaburzeniami genetycznymi, chorobami nerek lub wadami serca. Obecnie zwiększa się jednak liczba młodych pacjentów, u których pojawia się nadciśnienie pierwotne związane z otyłością.

W leczeniu nadciśnienia tętniczego pomocne są również leki jak np. bisocard.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Metody leczenia astygmatyzmu

Astygmatyzm, to wada wzroku, nazywana też niezbornością. Astygmatycy mają problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska i daleka. Brak odpowiedniej...

Zamknij