W jakich przypadkach przeprowadza się szlifowanie zębów u dzieci?

Wzrost zębów u dzieci nie zawsze przebiega tak, jak powinien. Żeby skorygować niedoskonałości rozwojowe, należy wykonać pewne zabiegi. Jednym z nich jest szlifowanie zębów, które dotyczyć może tak zębów mlecznych, jak i stałych.

 

Wady zgryzu albo estetyka

 

W pierwszym przypadku zabieg wykonuje się u maluchów pięcioletnich, u których nie starły się guzki na powierzchni zębów. Mogło do tego dojść, jeśli pociecha z różnych powodów nie mogła przyjmować pokarmów twardych, wymagających żucia.

Szlifowanie mleczaków może być też konieczne w razie wady zgryzu: przodozgryzu, tyłozgryzu, zgryzie krzyżowym bocznym i przewieszonym. Dwie ostatnie anomalie wymagają interwencji tylko sporadycznie.

W razie przodozgryzu trzeba spiłować guzki kłów i zębów siecznych, co pozwala wykształcić poprawny nagryz. Tyłozgryz może wymagać spiłowania guzków kłów dolnych. Dzięki temu zwiększa się skuteczność leczenia aparatem i poprawia tor ruchu szczęki dolnej.

Szlifowania zębów stałych dokonuje się głównie z powodów estetycznych. Wskazaniami są: niewielkie stłoczenia siekaczy oraz dysproporcje w wielkości zębów górnych przednich i tylnych.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Chore zęby: leczenie kanałowe pomoże

Trzeba dbać o zęby. Choć to frazes, warto wziąć go sobie do serca. Dlaczego? Choćby po to, żeby uniknąć bólu,...

Zamknij