Warszawski rynek pracy – jakich pracowników poszukują pracodawcy?

Dużo wakatów i mało chętnych – tak w skrócie można określić stołeczny rynek pracy. Mimo że Warszawa jest niezmiennie liderem wśród miast, do których najchętniej migrują mieszkańcy z  innych części Polski, rynek pracy nie jest tam przesycony. Warto również zauważyć, że w ostatnim czasie wynagrodzenia w Warszawie uległy znacznemu podwyższeniu.

 

Dynamika warszawskiego rynku pracy

 

Ofert pracy w Warszawie jest bardzo dużo, co więcej, dotyczą one stanowisk w bardzo zróżnicowanych branżach. Statystyki zgodnie pokazują, że aglomeracje wielkomiejskie nie borykają się już z problemem bezrobocia, ponieważ jego wskaźniki utrzymują się na szczątkowym nieprzekraczającym najczęściej 2% poziomie. Oprócz tego zauważalna jest tendencja w przekształcaniu rynku pracy w tzw. Rynek pracownika. Oznacza to, że to osoba aplikująca na dane stanowisko w coraz większej liczbie przypadków dyktuje warunki zatrudnienia.  

 

Na taką sytuację duży wpływ miała również emigracja zarobkowa. Bardzo dużo osób decydowało się na pracę za granicą nawet wtedy, gdy miała zatrudnienie w kraju. W związku z tym pracodawca wychodził naprzeciw aplikantom, godził się na spełnienie ich wymagań, ponieważ pracownik był potrzebny w danej chwili, obowiązywały go terminy kontraktów, umów itp. Obecnie coraz mniej ludzi wyjeżdża, jednak nie ma to wpływu na rynek pracy, jest on w dalszym ciągu bardzo chłonny i zapotrzebowanie na pracownika stale rośnie. Ma to również związek ze stale rosnącą koniunkturą biznesową w stolicy, systematycznie pojawiają się nowi inwestorzy, którzy zgłaszają zapotrzebowania kadrowe.

 

Lista perspektywicznych zawodów

 

Na warszawskim rynku pracy poszukiwani są przedstawiciele następujących profesji:

  • specjalista ds. cyberbezpieczeństwa,
  • inspektor ochrony danych osobowych,
  • IT developer, czyli twórca oprogramowania,
  • księgowy ds. podatków,
  • specjalista w dziedzinie VAT i CIT,
  • inżynier badawczo-rozwojowy (specjalista R&D),
  • specjalista ds. E-commerce (czyli handlu online),
  • HR business partner,
  • zarządca budynków biurowych (facility manager),
  • kierownik projektów produkcyjnych.

 

Ponadto na brak ofert pracy nie mogą również narzekać graficy komputerowi, programiści, ratownicy medyczni, pracownicy budowlani oraz pracownicy gastronomii.

 

Inwestowanie w pracownika

 

Oprócz tego, że stołeczny rynek pracy jest miejscem, na którym warto poszukiwać wymarzonej posady, trzeba też wiedzieć, że obecnie pracodawcy chcą zmniejszyć rotacje kadrowe. Co to oznacza w praktyce? Chodzi przede wszystkim o zatrzymanie pracownika w danym miejscu na dłużej. Bardzo cennym dla przedsiębiorcy pracownikiem jest osoba wykształcona, posiadająca odpowiednie kwalifikacje, ale również jasną wizję dotyczącą własnej kariery zawodowej, osoba, która potrafi wyartykułować swoje oczekiwania oraz precyzyjnie określić motywację. W taką kadrę się inwestuje, organizując szkolenia, wsparcie motywacyjne oraz przeznaczając spore nakłady na gratyfikacje finansowe.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Leczenie niepłodności męskiej i żeńskiej – jak wspomóc leczenie?

Przyczynowe leczenie niepłodności żeńskiej i żeńskiej nie zawsze przynosi wystarczające efekty, dlatego też niejednokrotnie pary decydują się na metody wspomaganego...

Zamknij