Ważne informacje na temat paszportu.

Jeśli planujesz wyjazd poza granice Unii Europejskiej, powinieneś wiedzieć, że dokumentem, który upoważnia Cię do jej opuszczenia jest ważny paszport. Paszport stanowi rodzaj dokumentu, który jest potwierdzaniem tożsamości oraz obywatelstwa. Z paszportem mamy możliwość przekraczania granic Rzeczypospolitej oraz krajów Unii Europejskiej.

 

Ważne informacje na temat paszportu.

 

Paszport może posiadać każdy obywatel Polski. W Paszporcie zawarte są informacje na temat imion i nazwiska obywatela, daty i miejsca jego urodzenia, obywatelstwa, płci, daty urodzenia, numeru PESEL, serii i numeru innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W paszporcie znajduje się także miejsce na informację o dacie jego wydania i terminie, gdy traci on ważność, na fotografię z wizerunkiem twarzy, a także na informację o organie, który wydał paszport.

 

Od 2009 w paszporcie zawarte są także informacje biometryczne, czyli takie, które odczytać może jedynie komputer. Są to odciski palców oraz wizerunek twarzy. Przedtem jedynymi danymi biometrycznymi, które były obecne w dokumencie był wizerunek twarzy.

 

Praktycznie o paszporcie.

 

Zapewne zastanawiasz się ile kosztuje paszport, jak i gdzie go wyrobić, a także jaki jest czas oczekiwania na wydanie dokumentu. Otóż koszta, które należy ponieść w związku z wydaniem paszportu są następujące:

 

30 zł w przypadku dzieci do 13 lat;

70 zł w przypadku uczniów od 13. roku życia i studentów;

140 zł w przypadku dorosłych.

Paszport wyrabia się w odpowiednim dla siebie Urzędzie Wojewódzkim. Należy w tym celu wypełnić stosowny wniosek o wydanie dokumentu, w którym będą zawarte wymienione powyżej informacje oraz poddać się pobraniu odpowiednich danych biometrycznych (odcisków palców). Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi około miesiąca, choć często następuje o wiele szybciej. Odebrać go może jedynie osoba upoważniona do tego celu. Standardowy paszport dorosłego obywatela Rzeczypospolitej jest ważny przez okres dziesięciu lat. Po ich upływie paszport należy wymienić na nowy. Paszport stanowi bardzo istotny dokument, o posiadanie którego warto zadbać. Dotyczy to szczególnie osób, które często podróżują za granicę.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najlepsze apteczne kosmetyki na trądzik różowaty

Najlepsze apteczne kosmetyki na trądzik różowaty Najlepsze apteczne kosmetyki na trądzik różowaty Apteczne kosmetyki na trądzik różowaty zostały opracowane w...

Zamknij