Wieniec pogrzebowy – jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Wieniec pogrzebowy jest bardzo ważnym elementem pochówku. Wiąże się on z ceremonią ostatniego pożegnania. Zazwyczaj składa się kwiatów o stonowanej kolorystyce oraz wstążki, opatrzonej osobistą dedykacją. Wśród najczęściej wybieranych kwiatów na wieniec pogrzebowych znajdują się: lilie, róże, mieczyki, goździki, hortensje i chryzantemy.

Zgodnie ze zwyczajem wieniec pogrzebowy kładzie się na grobie zmarłej osoby tuż po pochówku i przejściu konduktu żałobnego.

Kwiaty pogrzebowe – symbolika

Często na prośbę rodziny wyborem wieńca pogrzebowego zajmują się zakłady pogrzebowe. Firmę, specjalizującą się w organizacji pochówków można znaleźć na internetowej platformie usług pogrzebowych bluneral.com. Tego typu kompozycja kwiatowa może składać się zarówno z kwiatów sztucznych, jak i żywych. Najlepszą opcją jest wybór:

  • lilii, które symbolizują czystość, współczucie i patetyczność,
  • róż, najlepiej żółtych, bowiem utożsamia się je z miłością i przyjaźnią,
  • mieczyków, które oznaczają siłę i szczerość,
  • goździków, będących uosobieniem współczucia oraz wiecznej pamiątki,
  • hortensji, oznaczających trwałość oraz naturalne piękno,
  • chryzantem, które kojarzone są z: żalem, rozpaczą i smutkiem.

Cena wiązanek pogrzebowych uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju kwiatów. Duże znaczenie ma także to, czy są one sztuczne, czy żywe. W zależności od tych czynników cena kwiatowych kompozycji pogrzebowych waha się od 50 do 500 zł.

Kolor kwiatów w wiązance pogrzebowej

Oprócz wyboru rodzaju kwiatów bardzo ważną kwestią jest również ich kolor. Ceremonie pogrzebowe są uroczystością podniosłą, na której należy się odpowiednio zachowywać. Kwiaty pogrzebowe są wyrazem pamięci o zmarłej osobie, dlatego należy wybierać je z uważnością. Najlepiej, jeśli wieńce żałobne skomponowane będą z kwiatów o stonowanej kolorystyce. Dobrym pomysłem jest wybór: niebieskich, żółtych, czarnych, kremowych, błękitnych i jasnoróżowych kwiatów.

Napisy na wiązance żałobnej

Nieodłącznym elementem wiązanki żałobnej jest szarfa z napisem, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zazwyczaj stanowi powszechną formułę, np. „ostatnie pożegnanie”, „z wyrazami głębokiego smutku”, „złączeni w modlitwie” czy „spoczywaj w pokoju”. Druga część napisu na wieńcu pogrzebowym składa się z podpisu, najczęściej, wyrażającego relację z osobą zmarłą, np. „Z wyrazami głębokiego smutku żona” lub „Z ostatnim pożegnaniem – najbliższa rodzina”.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Badanie nasienia jako element przygotowań do zapłodnienia in vitro

Zanim specjaliści przystąpią do zasadniczej pracy, czyli pozaustrojowego łączenia komórki jajowej z plemnikiem, para starająca się o potomstwo poddawana jest...

Zamknij