Wizyta u psychologa nie jest powodem do wstydu

 

Tempo życia i jego wymagania dają się we znaki kolejnym osobom, które przeżywają kłopoty z własną osobowością. Przestają w siebie wierzyć, wszystko je denerwuje, unikają ludzi, zrywają kontakty, zamykają się w sobie. Problem ten dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci.

Pomocny psycholog

 

Wszystko bierze się z presji, która wywieramy na siebie sami lub otoczenie. Wynika to z wielu przyczyn. Zagadnienie jest bardzo złożone, ponieważ obejmuje nasz stosunek do siebie, nasz charakter, posiadane ambicje, relacje z rodziną, stosunek do świata i wszelakich kwestii, np. posiadania dzieci, pomysłów na ich wychowanie, stosunek do wiary, religii, polityki i wielu innych kwestii.

W pewnym sensie dzieci mają gorzej, ponieważ rówieśnicy ze szkoły czy podwórka potrafią być bardziej bezwzględni niż koledzy z pracy czy ze studiów. Mały człowiek wszelkie ataki słowne bierze głęboko do serca, bardzo się nimi przejmuje. Bardzo często zdarzają się też przypadki przemocy fizycznej. Wówczas maluch boi się danego miejsca, unika go. Stąd biorą się m.in. wagary.

Z drugiej strony pewne zachowania i słowa osób dorosłych, nawet jeśli nie są nacechowane agresją, wyrządzają więcej bólu niż fizyczna napaść. Pełnoletni, ukształtowani psychicznie ludzie analizują bowiem wszystko to, co spotyka ich w życiu. Rozmyślają nad nimi, rozpamiętują zdarzenia, gesty.

Wszystko to staje się przyczyną problemów z samym sobą. Wtedy warto udać się po pomoc do specjalisty. Bardzo często tak się jednak nie staje, ponieważ w powszechnej opinii psycholog uchodzi za „tego od czubków”, osobę zajmującą się ludźmi niezrównoważonymi psychicznie czy niesprawnymi umysłowo. Wstydzimy się wizyty u psychologa. Boimy się tego, że wiadomość o tym rozniesie się wśród otoczenia i zostaniemy wyśmiani. Sąsiedzi będą o nas plotkować, wytykać palcami.

Dla własnego dobra musimy odciąć się od takiego myślenia. Spotkanie z fachowcem ma nam pomóc. To samo tyczy się małoletnich. Jeśli zauważymy, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, umówmy je do zaufanego specjalisty. Nie zwlekajmy z tym.

Wizyta u psychologa, jest wskazana po traumatycznych przeżyciach, np. śmierci bliskiej osoby, rozwód rodziców czy zaginięcie ulubionego zwierzaka. Takie przykre doświadczenie potrafi zaważyć na całym przyszłym życiu młodej osoby, skłonić je do wykonania pewnych niepożądanych postaw i zachowań. Tego na pewno byśmy nie chcieli, więc działajmy, zanim będzie za późno.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak walczyć z chorobami?

  Życie nie jest usłane różami. Bardzo często napotykamy w nim różne przeszkody, które mniej lub bardziej dają się nam...

Zamknij