Włącz myślenie | Dietoterapia

Kogo słuchasz, jeżeli chodzi o rady na temat odżywiania? Czas włączyć  myślenie

Telewizja, reklamy, internetowe fora pełne wspaniałych rad, przyjaciółki, koleżanki, znajome – każdy wie, co dla nas najlepsze. Zewsząd otrzymujemy recepty gotowe na wszystko – to tylko kwestia ilości tabletek, jakie mamy połknąć i produktów jakie mamy kupić.

Naprawdę wierzysz, że to ci pomoże?

Jeżeli chcesz schudnąć, otrzymasz wiele „cennych” rad –  „Jedz mniej”, „zrezygnuj ze słodyczy, już poleci waga trzy kilo w dół”, „Nie jedz po osiemnastej”, „Zaczynaj dzień od szklanki wody”, „Ja przestałam jeść węglowodany – to działa, spróbuj”, „Pij więcej soków owocowych,  jedz więcej warzyw, ale zrezygnuj z ziemniaków”.  Większość tych porad jest w jakiś sposób prawdziwa, jednakże żadna z osób dobrze radzących nie zna tak naprawdę specyfiki Twojego organizmu.

Odchudzanie to złożony problem psychologiczny dlatego diety opierające się na eliminacji różnego rodzaju produktów prowadzą donikąd. Zamiast unikać przyjemności, powinniśmy ich sobie dostarczać – to, co zabronione kusi, dlatego jeżeli zabronimy sobie np. jedzenia słodyczy czy spożywania posiłków po godzinie osiemnastej, mamy zagwarantowane, że właśnie tego będziemy pragnąć.

Jedz dla zdrowia

Nazbyt często na odżywianie patrzymy przez pryzmat kalorii, a tymczasem w jedzeniu chodzi nie o kalorie, a o wartości odżywcze.  Niestety często jemy bezmyślnie, byle co, byle kiedy, albo jemy to, co wskaże nam „życzliwa osoba” bądź internetowa porada jako „zdrowie”. Zapominamy, że nie dla każdego jest taki sam sposób odżywiania – wręcz przeciwnie, nasz organizm poprzez swoją unikatowość, domaga się indywidualnego traktowania. Inaczej zmagamy się z problemami na tle zdrowotnym: alergie, problemy z płodnością, słaba odporność czy otyłość, to jedynie zalążek kłopotów jakie nas czekają, o ile nie zmienimy sposobu myślenia o odżywianiu.

Mamy tendencję do wypierania niewygodnych faktów, do zapominania tego, co sprawia nam przykrość, bądź jest dla nas nieprzyjemne. Ciało jednak nie zapomina i sposób w jaki je traktujemy będzie miał kluczowe znaczenie dla naszej kondycji psychofizycznej w przyszłości.  Właściwe odżywianie może być i jest lekarstwem. Na skutek odżywiania reakcje chemiczne jakie zachodzą w naszym organizmie mogą przyczyniać się do jego zdrowienia, bądź pogłębiania choroby. Musimy wiedzieć w jaki sposób jedzenie dostarczać, wiedzieć jak łączyć ze sobą produkty, wtedy będziemy mogli mówić o zwalczaniu chorób jedzeniem. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego, zatem i plan żywieniowy każdy z nas będzie mieć inny.

Korzystajmy zatem z pomocy eksperta także w przypadku odżywiania. Tak jak ufamy specjalistom w przypadku np. naprawy samochodu czy montowania instalacji elektrycznej, tak korzystajmy z doradztwa dopasowanego dla nas w przypadku odżywiania. Jako psychodietetyk, dietetyk i psycholog zdrowia wiem, że zmiana sposobu odżywiania to długi i stopniowy proces, który powinien być poprzedzony odpowiednimi badaniami (diagnozą) a także stałym monitorowaniem zachodzących zmian.

Myślmy o jedzeniu, jako o witaminach i minerałach, jakie dostarczamy do organizmu, jakimi odżywiamy komórki. Jeżeli rano nie jemy odpowiednio dobranego  śniadania, a zaczynamy dzień od gimnastyki, to pomyślmy – czym będą się odżywiały nasze komórki układu kostnego czy układu mięśniowego, jeżeli zmusimy je do wysiłku na czczo. W ten sposób łatwo doprowadzić do zakwaszenia mięśni, a zakwaszanie „niszczy komórki”. Mięśnie wiotczeją i paradoksalnie przyspieszamy proces starzenia, zamiast go spowalniać szczególnie dotyczy kobiet, które chcą jak najdłużej zachować młody wygląd sprawne kości i jędrne ciało.

Także raz jeszcze – każdy z nas jest inny, zarówno pod względem osobowości, stylu życia, jak i potrzeb organizmu. Nie przyjmujmy zatem cudzych rad dotyczących odżywiania, gdyż co jednemu może pomóc – drugiemu równie dobrze może zaszkodzić. Pamiętajmy, że myśląc o odżywianiu, należy wyjść poza schematy przekazów komercyjnych i tkwiących w nas przekonań. Pamiętajmy, że żaden ekspert lekarz czy inny autorytet nie jest w stanie w ciągu dziesięciu minut wizyty poznać nasz organizm, nasze potrzeby, styl i nawyki, dlatego też istnieje ryzyko, że porady dawane naprędce nie sprawdzą się w naszym przypadku. Korzystajmy z pomocy specjalistów, jednak dobierajmy ich mądrze. Przyglądajmy się czy odchudzanie traktują jako cały proces psychologiczny czy jako jedynie bilans spożywanych kalorii i wydatku energetycznego. Wskazówką co to tego, czy się rzeczywiście zdrowo odżywiamy będzie nasz organizm – jeżeli skóra lśni, mamy energię do działania, włosy są zdrowe, a procesy starzenia spowalniane, to wtedy wiemy, że nasz sposób jedzenia zmierza w dobrym kierunku.

Pamiętaj – w jedzeniu nie chodzi tylko o kalorie. Myśl o tym co jesz i jak jesz. Kaloria to tylko dodatek.

EKSPERT:

OLYMPUS DIGITAL CAMERALidia Szeworska

Psycholog zdrowia,  psychodietetyk,  dietetyk. Prowadzi spotkania w zakresie wsparcia i motywacji. Ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na wydziale psychologii – specjalność zdrowie oraz  podyplomowe studia na kierunku  psychodietetyki na SWPS,  liczne szkolenia w dziedzinie zabiegów kosmetycznych i odnowy biologicznej, kursy dietetyki oraz w zakresie fizjoterapii (m.in. masaży czy krioterapii).

Holistycznaoaza.pl

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lecznicze zastosowania herbaty

Herbata znana jest od setek lat. Pijemy ją zwykle dla smaku oraz niejako z przyzwyczajenia. Przez długie lata była podawana...

Zamknij