Wodonercze – co zrobić w przypadku tego problemu?

Gdy system zbierania moczu w nerce rozszerza się, jest znany, jako wodonercze. Jest to spowodowane ukrytą chorobą lub stanem chorobowym. W przeważającej części nerki kierują odpadki z krwi i usuwają je w postaci moczu. Zwiększona waga dodatkowej cieczy wewnątrz nerek zmniejsza współczynnik filtracji krwi i może spowodować podstawowe uszkodzenie komórek nerkowych. To może wywołać wodonercze.

Co to jest wodonercze?

Wodonercze jest stanem, w którym dochodzi do zastoju moczu powodując jej obrzęk. Dzieje się tak, gdy mocz nie może wydostać się z nerki do pęcherza z powodu blokady lub przeszkody. Może się zdarzyć zarówno w obydwu nerkach, jak i pojedynczej nerce.

Objawy wodonercza

 • Ból w boku / krzyżu
 • Zakażenie dróg moczowych
 • Gorączka
 • Ból podczas oddawania moczu
 • Parcie na mocz
 • Krwiomocz
 • Pieczenie podczas oddawania moczu

Przyczyny wodonercza

 • Zakrzep
 • Kamień nerkowy
 • Blizna tkanki
 • Wrodzona blokada
 • Ciąża
 • Nowotwór związany z pęcherzem, szyjką macicy, okrężnicą lub prostatą

Jak można zdiagnozować wodonercze?

Jak najwcześniejsza diagnoza jest niezwykle ważna. Nerki mogą zostać trwale uszkodzone, jeśli ten stan chorobowy nie jest leczony. Lekarz prawdopodobnie zacznie od uzyskania ogólnej oceny stanu zdrowia, a następnie skupi się na ewentualnych dolegliwościach moczowych.

Lekarz może użyć cewnika, aby odessać część moczu z pęcherza. Jeśli nie jest w stanie uwolnić dużej ilości moczu w ten sposób, może to oznaczać, że niedrożność znajduje się w pęcherzu lub cewce moczowej. Lekarz może również chcieć wykonać badanie ultrasonograficzne nerek lub CT, aby bliżej przyjrzeć się rozmiarowi obrzęku i ewentualnie zlokalizować obszar blokady. Oba te zabiegi pozwalają lekarzowi zobaczyć obraz wnętrza ciała, ale ultrasonografia nerek jest ogólnie uważana za złoty standard diagnozy wodonercza. Pozwala to lekarzowi bliżej przyjrzeć się nerce.

Jakie są opcje leczenia wodonercza?

Leczenie wodonercza koncentruje się przede wszystkim na pozbyciu się tego, co blokuje przepływ moczu. Opcja leczenia wybrana przez lekarza zależy od przyczyny niedrożności.

 • Stent, czyli rurka wkładana do moczowodu, która pozwala na dokonanie drenażu w pęcherzu. Abu ułatwić drenaż moczu z nerki, omijając kamień, który utrudnia przepływ moczu, powodując wodonercze. Wodonercze spowodowane zwężeniem ujścia moczu lub bliznowaceniem jest również leczone za pomocą stentu.
 • Gdy zwłóknienie zaotrzewnowe jest odpowiedzialne za wodonercze, kortykosteroidy mogą pomóc w leczeniu choroby. Zwłóknienie zaotrzewnowe jest rzadką przyczyną wodonercza, ale może powodować zatkanie moczowodów transportujących mocz z nerek do pęcherza. Steroidy mogą pomóc zmniejszyć zwłóknienie.
 • Antybiotyki mogą kontrolować przebieg infekcji.

Lekarz może usunąć przeszkodę za pomocą operacji. Jeśli coś takiego jak blizny lub skrzeplina powodują zablokowanie, lekarz może całkowicie usunąć zaatakowany obszar. Następnie może ponownie połączyć zdrowe końce moczowodu, aby przywrócić prawidłowy przepływ moczu. Jeśli przyczyną wodonercza jest kamień nerkowy, może być konieczna operacja usunięcia go. W tym celu lekarz może wykonać zabieg endeskopowy, polegający na użyciu drobnych przyrządów do wykonania zabiegu.

Leczenie wodonercza za pomocą ziół

Ziołowe leki mogą zapewnić leczenie łagodnego stanu wodonercza spowodowane kamieniami nerkowymi. Zioła takie jak skrzyp, liściokwiat, Boerhavia diffusa mogą leczyć ten stan poprzez rozpuszczenie kamieni nerkowych. Często zioła o właściwościach moczopędnych takie jak pietruszka lub owoce bogate w wodę, takie jak arbuz, są spożywane w celu zwiększenia objętości moczu i wypłukania mniejszych kamieni z dróg moczowych.

Inne środki zaradcze stosowane w domu dla wodonercza:

Należy wziąć 2 łyżeczki oliwy z oliwek i sok z cytryny i wymieszać. Taką mieszankę popić szklanką wody.

Można zrobić sok z liści rzodkiewki i spożywać go dwa razy dziennie. Można też zrobić sok pomidorowy i spożywać go codziennie rano. Dodać pieprz i sól, aby uzyskać lepsze rezultaty.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co zrobić, kiedy filmy się zacinają?

Z pewnością każdy z nas po ciężkim dniu w pracy uwielbia zrelaksować się przy dobrym filmie. Może to być dla...

Zamknij