Jak wygląda rak płuc?

Nowotwór płuc to zezłośliwienie komórek płuca. Choroba powstaje poprzez wdychanie substancji rakotwórczych, zwłaszcza dymu tytoniowego. Rak drobnokomórkowy zabija chorego w średnio 20 miesięcy. Leczenie tej odmiany nowotworu opiera się chemioterapii. Rak wielokomórkowy w początkowej fazie jest usuwalny chirurgicznie. Osoby z tym rodzajem nowotworu żyją powyżej 5 lat.

Co to jest rak płuc?

Rak płuc to szybki podział komórek tworzących część płuca. Jest to nowotwór złośliwy, który powoduje śmierć 1,3 mln osób rocznie. Ta choroba płuc ma najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich nowotworów u mężczyzn i jest na drugim miejscu wśród kobiet. Nowotwór płuc powstaje na skutek długotrwałego wdychania substancji rakotwórczych, szczególnie w dymie tytoniowym. Dziewięciu na dziesięciu chorych nałogowo paliło tytoń. Wysokie ryzyko stanowi palenie bierne, na które narażone są też dzieci. Na rak płuc chorują ludzie po 40. roku życia, a szczyt zachorowań występuje po 70. roku życia. Główne odmiany nowotworu płuc to:

  • rak wielkokomórkowy,
  • rak drobnokomórkowy.

Jak szybko rozwija się rak płuc?

Rak drobnokomórkowy rozwija się szybko, dając silne przerzuty. Jest to odmiana choroby, która zabija w ciągu 20 miesięcy. Rak wielokomórkowy natomiast rozprzestrzenia się powoli. Rośnie w jednym miejscu, powoli rozprzestrzeniając się na inne narządy. Większość pacjentów żyje z tym rodzajem guza powyżej 5 lat.

Rak płuc – jak leczyć?

W przypadku nowotworu drobnokomórkowego, stosuje się chemioterapię, jednak po kilku kursach komórki się uodparniają. Dlatego ten rak płuc leczy się też radioterapią. Rak wielokomórkowy w początkowej fazie jest możliwy do usunięcia chirurgicznego. Korzyści przynosi też chemioterapia pooperacyjna. Nową metodą jest leczenie za pomocą leków ukierunkowanych molekularnie. Stosuje się je przeciwko wzrostowi komórek rakowych. Leki te zaburzają również wytwarzanie naczyń krwionośnych, które odżywiają guza. W zaawansowanym stadium choroby pacjentów leczy się objawowo. W tym celu stosuje się napromieniowanie ognisk przerzutowych, laseroterapię lub
zakładanie stentów udrażniających tchawicę i oskrzela główne.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest lobotomia?

Lobotomia polega na przecięciu włókien nerwowych pomiędzy płatem czołowym a międzymózgowiem za pomocą szpikulca do lodu. Tą metodę stosowało się...

Zamknij