Wysypka na ciele może być objawem alergii

Z wielu powodów kolejne generacje ludzi są bardziej niż ich przodkowie podatne na alergie. Reakcję uczuleniową wywołują pokarmy, sierść zwierząt, kurz, rośliny. Na kontakt z alergenem organizm może zareagować różnorako.

Alergia albo choroba zakaźna

Do najczęściej występujących objawów alergii zalicza się łzawienie, katar, uczucie niedrożności przewodu nosowego, zapalenie spojówek i wysypkę na ciele, swędzenie różnych części ciała. Do poważniejszych oznak należą: trudności w oddychaniu, osłabienie słuchu (efekt niedrożności trąbki Eustachiusza), skurcz oskrzeli w postaci słyszanych świstów. W skrajnym przypadku reakcja wytwarzania przeciwciał może wywołać u chorego wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć.

Zwykle jednak zmiany skórne są symptomem reakcji naszego układu obronnego na kontakt z do tej pory nieznanym alergenem. W tym przypadki mówimy o pokrzywce alergicznej. Przybiera ona postać bąbli o gładkiej powierzchni i wyraźnych granicach. W miejscu wykwitu odczuwa się swędzenie i zwiększone ciepło.

U małych dzieci wysypka może się pojawić po zastosowaniu wybranych kosmetyków i środków czystości. Wtedy miejscami zmienionym alergicznie są te obszary ciała, które stykają się z ubraniem wypranym w uczulającym proszku: brzuch, plecy, zgięcia stawowe, szyja.

Czynnikiem wywołującym swoistą reakcję układu odpornościowego bardzo często są produkty spożywcze. Najczęściej alergizują: mleko krowie, orzechy, jaja kurze, soja.

Jak sobie radzić z taką wysypką na ciele? Musimy odstawić czynnik alergizujący, czyli zmienić proszek, balsam, wyeliminować szkodliwe pokarmy albo zastąpić je innymi. Można też stosować leki przeciwhistaminowe. By mieć pewność, jaki alergen uczula, należy wykonać badania, czyli testy skórne.

Wysypka na ciele nie zawsze musi oznaczać alergię. Wiele innych chorób o charakterze wirusowym i bakteryjnym objawia się w ten sposób: ospa wietrzna, różyczka, odra, płonica. Z tego powodu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który dokona szczegółowego wywiadu. Wspomniane choroby nie są bardzo groźne, ale zwykle zapadają na nie maluchy w wieku szkolnym i przedszkolnym, dlatego należy wykazać czujność i szczególną troskę.

Objawy różyczki pojawiają się w ciągu 2-3 tygodni od zarażenia wirusem. Jej cechą charakterystyczną jest powiększenie węzłów chłonnych w okolicach szyi. Dzień później pojawia się wysypka na ciele. O innych oznakach choroby oraz sposobach jej zwalczania możemy poczytać na stronie http://wszystkiechoroby.pl/wysypka-nieestetyczny-objaw-choroby.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odpowiadamy, czy świerzb jest zaraźliwy

W życiu możemy doświadczyć wielu niemiłych sytuacji. Jedną z nich jest złapanie świerzbu, czyli choroby zakaźnej objawiającej się dokuczliwym swędzeniem...

Zamknij