Zabawa dziecka w piaskownicy? Czym może się zarazić?

Praktycznie każde małe dziecko bawiło się lub będzie się bawiło w piaskownicy. Nie zawsze rodzice zdają sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwa czekają na ich pociechę na tak małej przestrzeni. Warto nie tylko mieć świadomość ewentualnych zagrożeń, ale także wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

 

Wszawica

Dziecko w piaskownicy bardzo często będzie miało kontakt z innymi osobami na małej przestrzeni. Wszy mogą pojawić się na każdej głowie, nie tylko u osób zaniedbanych i nie utrzymujących higieny. Głównym objawem wszy jest swędzenie, które sprawi, że dziecko będzie drapało się po głowie nie tylko podczas dnia, ale również w nocy. Obecność wszy można zaobserwować we włosach albo na grzebieniu. Objawem mogą być również powiększone węzły chłonne. Leczenie polega na użyciu szamponu z dodatkiem dimetykonu (syntetycznego oleju silikonowego). Warto pamiętać, aby leczenie objęło całą rodzinę.  

 

Bakterie e coli

Escherichia coli są bakteriami, które każdy człowiek posiada w swoim układzie pokarmowym i jest to zupełnie normalne. Jeżeli jednak bakterie te dostaną się do organizmu drogą zewnętrzną od strony buzi, mogą być przyczyną niepożądanych efektów. Należy zdawać sobie sprawę, że ich głównym nośnikiem są brudne ręce.

 

Skutkami bakterii mogą być nie tylko zatrucia pokarmowe, ale również problemy z żołądkiem i jelitami, zawroty głowy i gorączka, biegunka, wymioty oraz bóle brzucha. W bardziej poważnych przypadkach także zakażenie dróg moczowych, zapalenie opon mózgowych czy nawet sepsa. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

 

Salmonella

Salmonella jest przenoszona nie tylko przez żywność, ale również przez zwierzęta takie jak szczury czy myszy, dlatego jej obecność w piaskownicy nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Objawy salmonelli w zdecydowanej większości przypadków są bardzo gwałtowne, czyli wysoka gorączka, tępe bóle brzucha, wodnista biegunka, bóle głowy, dreszcze i mogą trwać od 2 do 3 dni. Z kolei dalsze powikłania obejmować mogą choroby stawów czy zakażenia narządów wewnętrznych. Warto zdawać sobie sprawę, że objawy dziecka mogą mieć swój początek nawet do 72 godzin po kontakcie z tą bakterią. Przy bardziej łagodnych objawach leczenie będzie polegało przede wszystkim na nawadnianiu, a także właściwej diecie. Z kolei w przypadku cięższych przypadków konieczna będzie hospitalizacja.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Choroby metaboliczne – czy są niebezpieczne?

W przestrzeni publicznej rzadko słyszy się o chorobach metabolicznych, gdyż cierpi na nie stosunkowo niewielki procent populacji. Znacznie częściej mówi...

Zamknij