Zabezpieczenie płodności – mrożenie komórek jajowych

Poważne choroby wymagające długotrwałego leczenia sprawiają, że wiele kobiet musi odłożyć decyzję o macierzyństwie na później. Jednak im starsza kobieta, tym zajście w ciążę jest trudniejsze. Aby zwiększyć szansę na posiadanie dziecka, kliniki leczenia niepłodności oferują zabezpieczenie płodności przez mrożenie komórek jajowych.

Każda kobieta rodzi się już z gotową pulą zdolnych do zapłodnienia jajeczek. W miarę upływu czasu ich liczba zmniejsza się, a nowe nie są na bieżąco produkowane. Konsekwencją leczenia niektórych chorób jest utrata lub obniżenie płodności, a tym samym problemy z zajściem w ciążę. Szansą na posiadanie dziecka np. po wyleczeniu choroby jest skorzystanie z programu zabezpieczenia płodności. Warto poznać jak przebiega proces mrożenia komórek jajowych.

Na czym polega proces mrożenia komórek jajowych?

Na płodność wpływa wiele czynników, w tym ogólny stan organizmu kobiety. Dlatego przebyte choroby a szansa na ciążę pozostają ze sobą w ścisłej korelacji. Stosowane leczenie w chorobach onkologicznych, a zwłaszcza radioterapia narządów rodnych lub miednicy, bezpowrotnie niszczy komórki rodne. Kobiety, które planują macierzyństwo po zakończeniu terapii przeciwnowotworowej, mogą zamrozić swoje komórki jajowe lub gotowe zarodki, a po wyleczeniu zajść w ciążę za pomocą metody in vitro. Proces ten jest bezbolesny, nie niesie ze sobą powikłań oraz nie wyklucza zajścia w ciążę w sposób naturalny.

 

Proces mrożenia komórek jajowych zaczyna się od wizyty w klinice leczenia niepłodności. Tam przeprowadzany jest wywiad i wykonywane są niezbędne badania, które dostarczają informacji o ogólnym stanie zdrowia. Następnie kobieta rozpoczyna stymulację hormonalną jajników, która umożliwia wzrost 6-12 pęcherzyków. Etap ten trwa od 2 do 4 tygodni. W tym czasie monitorowany jest cykl menstruacyjny. Trzecim etapem jest pobranie komórek jajowych. Odbywa się to w znieczuleniu ogólnym i trwa około 15 minut. Ostatnim krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie pobranego materiału i zamrożenie go.

Dlaczego warto zamrozić komórki jajowe?

Zamrożone komórki jajowe mogą być przechowywane przez kilka lat. Zdecydowanie zwiększa to szansę na późniejsze zajście w ciążę kobiet, które przechodzą terapię onkologiczną w młodym wieku, przed ukończeniem 25 lat. W przypadku, gdy pacjentka nie zdecyduje się wykorzystać swoich zamrożonych gamet lub nie pozwalają jej na to względy zdrowotne, może przekazać je do banku komórek jajowych na rzecz niepłodnych par. Oczywiście proces ten gwarantuje dawczyniom całkowitą anonimowość.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wygodny Internet bezprzewodowy. Co warto wiedzieć?

Internet bezprzewodowy daje swobodny dostęp do sieci prawie z każdego miejsca w Polsce w trakcie pracy lub na wakacjach. Na...

Zamknij