Zabieg in vitro z komórkami jajowymi od anonimowej dawczyni

Nie każda kobieta może zajść w ciążę naturalnie. Brak własnych komórek jajowych wcale nie musi oznaczać, że kobieta nigdy nie urodzi dziecka. Rozwiązaniem może być procedura in vitro z komórkami od anonimowej dawczyni. Na czym ona polega i kto może skorzystać z tego programu?

Adopcja mikroskopijnej komórki

Adopcja komórek jajowych to procedura obejmująca zabieg in vitro z komórkami dawczyni. Adopcji właściwie podlegają komórki jajowe, czyli oocyty. Metoda ta kierowana jest do kobiet, które mają bardzo niską rezerwę jajnikową z uwagi na przedwczesną menopauzę, dotyka je wczesne wygaśnięcie funkcji jajników, bądź inne choroby, m.in. leczenie onkologiczne. Dzięki komórkom jajowym pobranym od zdrowych dawczyń, pacjentka zyskuje realną szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

W procedurze adopcji komórek jajowych biorą udział dawczynie – zdrowe kobiety, które mają już co najmniej jedno prawidłowo rozwijające się dziecko i z różnych powodów chcą przekazać anonimowo swoje komórki jajowe osobom pragnącym zostać rodzicami.

Pierwszy zabieg pobrania komórek jajowych od dawczyni i przekazania ich biorczyni w procedurze in vitro, zakończony urodzeniem zdrowego dziecka, był wykonany w 1983 roku w Australii, w Monash IVF Clinic.

Jak wygląda proces adopcji?

Adopcja komórek jajowych rozpoczyna się poddania dawczyni stymulacji hormonalnej, która ma na celu pobudzenie komórek jajowych do wzrostu i dojrzewania. Kiedy komórki są już w pełni dojrzałe, lekarz przeprowadza punkcję i pobiera oocyty. Po zabiegu komórki jajowe są zamrażane w ciekłym azocie i można je wykorzystać w dowolnym czasie.

Po rozmrożeniu i ogrzewaniu komórki gotowe są do zapłodnienia metodą IVF z wykorzystaniem nasienia partnera biorczyni lub nasienia anonimowego dawcy. Przyszła matka przed transferem zarodków do macicy musi być odpowiednio przygotowana, co oznacza przyjmowanie preparatów hormonalnych. Kiedy jest gotowa, a zarodki odpowiednio się rozwijają, następuje ich transfer do macicy, gdzie powinny się zagnieździć i dać początek zdrowej ciąży.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
pączki
W jaki sposób powstaje nadciśnienie?

Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne oraz wtórne. Pierwotna postać schorzenia jest związana m.in. z czynnikami genetycznymi. Nadciśnienie wtórne pojawia...

Zamknij