Zabiegi periodontologiczne – na czym polegają?

Periodontologia skupia się na leczeniu chorób przyzębia. Oferuje zabiegi o różnym stopniu inwazyjności.

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób dziąseł oraz przyzębia. Skupia się również na śluzówce jamy ustnej, która także może dawać rozmaite dolegliwości. Pod pojęciem przyzębia należy rozumieć miękkie i twarde tkanki, czyli paradont podpierający ząb, przy jednoczesnym utrzymaniu go w zębodole pod prawidłowym kątem. W skład przyzębia wchodzi nie tylko dziąsło, ale także cement korzeniowy, ozębna, elementy kostne oraz wyrostki zębodołowe. Najczęstszymi schorzeniami, którymi zajmuje się periodontologia, są stany zapalne przyzębia oraz paradontoza. Zabiegi periodontologiczne dzielą się na mniej i bardziej inwazyjne. Część z nich stanowi działania profilaktyczne, inne natomiast odpowiadają za leczenie konkretnych dolegliwości.

Skąd biorą się problemy periodontologiczne?

Choroby przyzębia rozwijają się najczęściej wówczas, gdy pacjent nie dba o utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Aby tego uniknąć, należy regularnie i dokładnie myć zęby, a także używać nici dentystycznej do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Stany zapalne wywoływane są przez osad powstały z resztek jedzenia, a dokładnie przez bakterie obecne w płytce zębowej, w jaką ten z czasem ewoluuje. Drobnoustroje wywierają niekorzystny wpływ na dziąsła poprzez wytwarzanie toksyn oraz enzymów. Powierzchowne zmiany w przyzębiu są łatwe do wyleczenia, ale gdy stan zapalny dotrze głębiej, potrzebne jest specjalistyczne leczenie.

Jakie zabiegi obejmuje leczenie periodontologiczne?

Większość osób kojarzy profesję periodontologa z przeprowadzaniem zabiegów higienicznych, mających zapobiegać rozwojowi chorób przyzębia oraz próchnicy. Rzeczywiście są to podstawowe procedury, jakie wykonuje ten specjalista. Zalicza się do nich, chociażby skaling, czyli usuwanie kamienia zębowego, w którego trakcie stomatolog pozbywa się płytki nazębnej usytuowanej na ścianie zęba, powyżej oraz poniżej dziąsła. Procedurą uzupełniającą dla skalingu jest piaskowanie. Lekarz wykorzystuje do niego piaskarkę, by przy jej pomocy rozpylić na zębach pod ciśnieniem mieszaninę wody oraz odpowiednio przygotowanego proszku. W ten sposób usuwane zostają resztki kamienia i wyrównuje się koloryt zębów.

Periodontologia obejmuje jednak również inne, mniej popularne zabiegi. Lekarz może na przykład przeprowadzić łyżeczkowanie, czyli kiretaż zamknięty. Usuwa wówczas stany zapalne oraz wszelkie zanieczyszczenia z korzeni zębowych, które znajdują się poniżej linii dziąsła. Inną procedurą jest kiretaż otwarty, czyli zabieg płatowy. Charakteryzuje się on dużym stopniem inwazyjności, ponieważ specjalista musi naciąć dziąsło, aby korzenie stały się widoczne. Można je wtedy oczyścić, a na końcu zszyć ranki. Jeśli dojdzie do zaawansowanej choroby przyzębia, lekarz może też wykonać przeszczep dziąseł bądź kości. W zakres jego działań wchodzi także chirurgiczny zabieg plastyki wyrostka zębodołowego oraz dziąseł.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zaprzyjaźnić się z ludźmi w pracy?

Bez odpowiedniego wsparcia w miejscu pracy trudno zdobyć awans, stworzyć miłą atmosferę lub po prostu poczuć się komfortowo. Z tego...

Zamknij