Zaburzenia nerwicowe wywołane stresem

Stres to reakcje organizmu, które zostały wywołane negatywnymi bodźcami. Najbardziej niebezpieczny dla organizmu jest stres przewlekły. Może on powodować zaburzenia psychiczne, np. nerwicę. Wywołuje ona szereg nieprzyjemnych dolegliwości, jak: bóle głowy, kołatanie serca, drętwienie kończyn czy problemy z życiem seksualnym.

 

Nerwica – objawy somatyczne

Zaburzenie psychiczne, jakim jest nerwica, daje charakterystyczne i często nawracające objawy. Zdarzają się przypadki, w których pomimo zastosowanego leczenia, negatywne symptomy nie ustępują i dochodzi do błędnego koła objawów nerwicowych, np. lęk wywołuje problemy ze snem, a dolegliwości powodują lęk o własne zdrowie. Zaburzenie nerwicowe, które dają objawy fizyczne, to nerwica wegetatywna. Są nimi np.: kołatanie serca, biegunka, częste oddawanie moczu, uczucie ściskania w gardle, suchość w ustach, ucisk w żołądku, gorące lub zimne poty, zaburzenia seksualne, drżenie różnych części ciała, trudności z oddychaniem, zaburzenia widzenia oraz czucia. Osoby, które cierpią na te dolegliwości, są przekonane, że ich organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

 

  • Zaburzenia emocjonalne

Silna nerwica wywołuje także poważne zaburzenia emocjonalne. Chorzy odczuwają paniczny lęk przed różnymi przedmiotami, zwierzętami, tłumem czy wyjazdami. Osoby z nerwicą odczuwają ciągły niepokój, którego nie potrafią wytłumaczyć. Do zaburzeń na tle emocjonalnym w wyniku nerwicy zalicza się również: napady lękowe, problemy ze snem, utratę chęci do życia, przygnębienie, brak odczuwania przyjemności z wykonywania różnych czynności czy stan poirytowania i stresu.

 

  • Zaburzenia poznawcze

Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe mogą mieć problemy pamięcią i koncentracją. Chorzy czują się oddaleni od społeczeństwa i mają poczucie nierealności. W wyniku nerwicy dochodzi również do natręctw ruchowych i myśli.

 

Zaburzenia nerwicowe – rozpoznanie

W rozpoznawaniu nerwicy najważniejszym aspektem jest fakt, że pojawiające się w jej wyniku objawy mają silny związek z przeżytym bądź wciąż przeżywanym stresem. Objawy somatyczne nerwicy mogą być początkiem chorób serca, zaburzeń hormonalnych czy poważnych schorzeń układu pokarmowego. Podstawą rozpoznania nerwicy przez lekarza jest diagnostyka różnicowa. Polega ona na określeniu objawów, które są charakterystyczne dla zaburzeń nerwicowych. Schemat diagnostyczny obejmuje kilka etapów. Lekarz przeprowadza wywiad lekarski, ocenę stanu psychicznego pacjenta, badania somatyczne oraz psychologiczne.

 

Skutki nerwicy wywołanej stresem

Skutkiem nerwicy jest znacznie obniżony poziom własnej wartości. Osoby chore czują się mniej wartościowe od innych, usilnie chcą udowodnić, że tak nie jest, poprzez np. przepracowywanie się. Nerwica powoduje, że człowiek traci ogólną radość życia, co przekłada się na relacje z innymi ludźmi, zwłaszcza rodziną i bliskimi znajomymi. Nadmierna izolacja od społeczeństwa, wywołuje uczucie odmienności, bywa impulsem do myśli samobójczych.

 

Nerwica – jak leczyć?

Osoby u których zdiagnozowano nerwicę, pomocy mogą szukać u takich lekarzy, jak: neurolodzy, psychiatrzy oraz psychoterapeuci. Sposobem leczenia zaburzeń nerwicowych jest podawanie odpowiednich leków. Dzielą się one zazwyczaj na dwie podstawowe grupy: neuroleptyki, które hamują stany pobudzenia oraz tymoleptyki – podnoszące nastrój i działające pobudzająco. Oprócz leczenia farmakologicznego nieodłącznym elementem terapii jest pomoc z zakresu psychoterapii.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaka dieta na refluks żołądka?

Dieta na refluks żołądka ma na celu złagodzić dokuczliwe objawy przewlekłej choroby refluksowej, jak: ucisk w nadbrzuszu czy wymioty z...

Zamknij