Zabytki kultury antycznej w Warszawie

Nawiązania do kultury starożytnej można spotkać w warszawskich Łazienkach Królewskich. Znajdują się tam wierne kopie najważniejszych antycznych rzeźb i posągów. Miłośnicy prawdziwych artefaktów pochodzących z tamtego okresu powinni wybrać się do Muzeum Narodowego, w którym znajduje się bogata Kolekcja Kultury Antycznej.

 

Antyczne akcenty w Łazienkach Królewskich

 

Amfiteatr ulokowany nad Stawem Południowym to najbardziej rozpoznawalna część Łazienek nawiązująca do kultury antycznej przywodząca na myśl teatr grecki. Nie jest to zabytek pochodzący z tego okresu, a jedynie architektoniczne przedstawienie motywów starożytnych ruin, Amfiteatr jest projektem autorstwa Jana Chrystiana Kamsetzera. Teatr w otwartej przestrzeni może zmieścić około tysiąc widzów, powstał w 1791 roku.

 

Kolejnym elementem korespondującym ze sztuka antyczna jest Królewska Galeria Rzeźby znajdująca się w Starej Oranżerii. Zgromadzono tam gipsowe repliki kluczowych dzieł z okresu pomiędzy V a III wieku p.n.e., m. in. Apollo Belwederski i Amazonka Matei. Z kolei przed budynkiem Starej Oranżerii w ogrodzie na planie prostokąta ustawione są popiersia rzymskich władców: Juliusza Cezara, Pompejusza, Kaliguli i kilku innych. Wejście do Oranżerii zdobią zaś postaci Apolla i Wenus.

 

Warto również wybrać się do Ogrodu Romantycznego, gdzie na skarpie pośród drzew stoi wzorowana na greckiej Świątynia Sybilli. Przestrzeń wokół niej została zaaranżowana w taki sposób, że przywodzi na myśl śródziemnomorski krajobraz antycznej Grecji. Nieopodal znajduje się również „Pępek świata”, który jest repliką Omfalosa z Delf. Spacerując dalej można napotkać Świątynię Egipską, której konstrukcja jest odwzorowaniem stylu pochodzącego ze starożytnego Egiptu. Wycieczka do Ogrodu romantycznego to świetny sposób na lekcję historii i sztuki dla dzieci.

 

Antyk w Muzeum Narodowym

 

Kolekcja Sztuki Antycznej w Muzeum Narodowej to zbiór pochodzący z polskich oraz poniemieckich wykopalisk archeologicznych. Bardzo istotne są w tej kolekcji również tymczasowe depozyty z muzeum w Luwrze i Berlinie oraz Muzeum w Wilanowie, Poznaniu i Łańcucie. Najważniejszą częścią Kolekcji Sztuki Antycznej jest zbiór greckiej ceramiki malowanej, który uważany jest za najcenniejszy w Europie Środkowo-Wschodniej. Warte uwagi są również repliki greckich posągów uzupełnione wykonanymi z terakoty figurkami symbolizującymi etapy rozwoju greckiej plastyki.

 

W części rzymskiej znajdują się marmurowe portrety z monumentalnymi rzeźbami oraz także marmurowe sarkofagi, kolekcja lamp i naczyń ze szkła.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sekwencjonowanie NGS jako forma profilowania genomowego

Od kilku lat trwa rewolucja w dziedzinie onkologii. Znalezienie metod pozwalających na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium oraz skutecznego lekarstwa...

Zamknij