Zapalenie gardła – jak leczyć?

Zapalenie gardła mogą wywoływać bakterie, grzyby lub wirusy. Do typowych objawów wirusowego zapalenia gardła, poza bólem odczuwanym przy przełykaniu śliny i jedzenia, zaliczany jest również suchy kaszel, stan podgorączkowy, świąd lub przekrwienie oczu, ogólne osłabienie organizmu oraz bóle mięśni. Najczęściej zapalenie gardła wywołane jest przez wirusy, które przenoszą się drogą kropelkową.

W przypadku paciorkowcowego zapalenia gardła pojawiają się białe naloty na migdałkach podniebiennych oraz obrzęk węzłów chłonnych. Zazwyczaj chory bierze tabletki ziołowe do ssania uśmierzające ból oraz stosuje aerozole. Można również robić płukanki, które mają działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Warto także brać witaminę C oraz stosować inhalacje parowe.

Ile trwa wirusowe zapalenie gardła?

Wirusowe zapalenie gardła zazwyczaj trwa tydzień. W trakcie siedmiu dni objawy same stopniowe przechodzą, jednak warto stosować leki dostępne bez recepty lub udać się do lekarza, który zaleci antybiotyki. W niektórych przypadkach nieleczonego wirusowego zapalenia gardła może dojść do poważnych powikłań (zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc). Albowiem wydzielina spływająca z nosa przez gardło podrażnia drogi oddechowe, a katar suchy zazwyczaj występujący przy chorobie może zamienić się w kaszel mokry.

Co jest dobre na zapalenie gardła?

Zauważając pierwsze objawy zapalenia gardła (np. pieczenia w gardle przy przełykaniu), warto zastosować płukanki z soli kuchennej, rumianku, szałwii, wysuszonych liści jeżyny lub kory dębu. Można także przyrządzić domowy syrop z cebuli lub czerwonego buraka z dodatkiem cukru. Dobrym sposobem jest również przygotowanie naparu z cebuli, zmiażdżonego czosnku oraz miodu. Chorzy stosują także okłady z ugotowanych ziemniaków (2-3), które przykładają do szyi i obwiązują ręcznikiem.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest nowotwór?

Nowotwór rozwija się na skutek nieprawidłowego podziału komórek w organizmie. Pierwsze objawy choroby to powiększenie węzłów chłonnych, utrata apetytu i...

Zamknij