Zapalenie ścięgna achillesa jest groźne?

Bezpośrednią przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa może być długotrwały ucisk w okolicy ścięgna. Z urazem może być związane np. noszenie niewygodnego i źle dobranego obuwia, lecz znacznie częstszą przyczyną zapalenia ścięgna jest bezpośrednie przeciążenie, tzw uraz przeciążeniowy, np. podczas uprawiania sportu. Objawami zapalenia jest najczęściej przewlekły i uciążliwy ból, który nasila się przy próbie chodzenia, zaczerwienienie skóry w okolicach ścięgna.

Zdarza się również, co jest zależne od miejsca chorobowego, że niemożliwe stają się najprostsze codzienne czynności,w niektórych przypadkach również noszenie obuwia może sprawiać ból. Leczenie stanu zapalnego to stosowanie wszelkiego rodzaju zapisanych przez farmaceutę maści. Skuteczne może okazać się również seria badań, do których należy lasero i krioterapia a także naświetlania zmienionego chorobowo miejsca. Opaski uciskowe pozwolą zniwelować nieco ból, a stabilizator utrzymać nogę we właściwym miejscu.

Zapalenie ścięgna Achillesa jest chorobą bardzo uciążliwą, gdyż całkowite wyzdrowienie może zająć nawet kilkanaście miesięcy. Wiąże się z wieloma niedogodnościami, takimi jak ostre bóle oraz uciski. Dlatego w walce z nią możemy radzić sobie również domowymi sposobami. Okłady z kostek lodu przez minimum 20 minut dziennie pozwolą przynieść choć tymczasowe ukojenie. Bardzo istotny jest odpoczynek a także czasowe usztywnienie oraz w razie konieczności leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Czasem konieczne jest przeprowadzenie interwencji chirurgicznej.

Znakomitą alternatywą dla operacji może okazać się fizykoterapia lub terapia falami akustycznymi. Stosowane są czasem także zastrzyki sterydowe, które łagodzą objawy choroby, coraz częściej jednak zastępowane w ostatnim czasie zastrzykami z osocza.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Choroba afektywna – jedno z wielu zaburzeń psychicznych

Choroba afektywna może występować w dwóch postaciach, jako choroba jedno- lub dwubiegunowa. Choroba ta jest dość słabo poznana jeśli chodzi...

Zamknij