Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Zapalenie spojówek jest najczęściej występującym schorzeniem oczu. Objawy choroby to: łzawienie, światłowstręt oraz pieczenie i świąd. Stan zapalny leczy się, stosując krople lub antybiotyki. Dolegliwości zmniejszają też okłady z rumianku lub herbaty.

Co to jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Stan zapalny obejmuje błonę śluzową powieki. Istnieją różne rodzaje tego schorzenia: infekcyjne bądź nieinfekcyjne. Wywołują je bakterie (paciorkowce, gronkowce, pneumokoki lub gonokoki), wirusy lub alergeny (cząstki pochodzenia zwierzęcego, kosmetyki, lekarstwa, pyłki roślin lub kurz). Zapalenie spojówek może pojawić się po kontakcie oczu z chemikaliami, brudem lub kurzem, na skutek działania promieniowania lub dymu papierosowego oraz w przebiegu chorób układu oddechowego. Tzw. triada irytacyjna obejmuje trzy objawy towarzyszące schorzeniu. Są to:
• zwężenie szpary powiekowej,
• światłowstręt,
• łzawienie.
Symptomy zapalenia spojówek dzieli się na przedmiotowe i podmiotowe. Przedmiotowe objawy choroby to przekrwienie lub zaczerwienienie oka oraz jego obrzęk i ropna wydzielina. Do podmiotowych zaliczane są łzawienie, świąd, pieczenie i światłowstręt.

Ile trwa zapalenie spojówek?

Bakteryjne zapalenie spojówek może trwać nawet do 2 tygodni. Występuje zazwyczaj u dzieci i rozpoczyna się nagle. Choroba jest określana mianem przewlekłej, kiedy trwa ponad 4 tygodnie. Stan zapalny, który towarzyszy infekcjom np. górnych dróg oddechowych, ustępuje zwykle po 4-7 dniach.

Leczenie zapalenia spojówek

Metodę leczenia zapalenia spojówek dobiera się w zależności od czynnika, który wywołał chorobę. W początkowej fazie najlepiej stosować krople do oczu, które zwykle mają w składzie nagietek lekarski. Można sięgnąć także po domowe metody: okłady z herbaty, świetlika lub rumianku. Bakteryjne zapalenie spojówek powinno być leczone antybiotykami, które przepisze lekarz. Osoby, które cierpią na przewlekłą postać schorzenia, również muszą znajdować się pod opieką specjalisty. W tym przypadku najważniejsze jest wyeliminowanie czynnika, który powoduje stan zapalny błony śluzowej powieki. Zdarza się, że okulista zleca badania, które mają określić rodzaj bakterii wywołującej zapalenie spojówek. Osoby uczulone na pyłki i cierpiące na przewlekłą postać schorzenia mogą stosować leki przeciwhistaminowe. Ulgę przynoszą też sztuczne łzy.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile kosztuje szczepionka na pneumokoki?

Pneumokoki są nazywane również dwoinkami lub diplokokami, ponieważ kształtem przypominają świecę. Bytują w nosie i gardle każdego dziecka i są...

Zamknij