Zdrowie mężczyzn to poważna kwestia

Nasze zdrowie codziennie narażane jest na wiele niebezpieczeństw. Niektóre (dieta, styl życia) z nich stwarzamy sobie sami, na inne (spaliny, hałas, dym nikotynowy, dym z kominów) nie mamy wpływu, ponieważ funkcjonujemy w pewnym otoczeniu. Oddziałując przez długi czas, wszystkie powodują pewne patologiczne zmiany w naszym organizmie.

Regularne badania kontrolne mężczyzn

 

Sprawdza się mechanizm kropli drążącej skałę. Nawet jeśli na nasz organizm oddziałuje coś o relatywnie małej sile, niewielkim znaczeniu, to po pewnym czasie skutki tego wpływu są poważne. Jeśli w porę podejmiemy odpowiednie działania, możemy się uchronić przed kłopotami zdrowotnymi. Trzeba jednak tego chcieć i być świadomym zagrożeń, na jakie wystawiamy swoje ciało.

Z tym drugim może być problem zwłaszcza u mężczyzn. Wielu z nich, głównie w średnim wieku, bagatelizuje pierwsze symptomy negatywnych zmian w organizmie. Wynika to z ich wychowania i pokutującego kiedyś modelu twardziela. Otóż facet nie może dawać oznak słabości. Nie może ulegać bólowi. Nie może przyznać, że coś go boli. Musi być twardy i wszystko dzielnie znosić, bo samo przejdzie.

Tacy panowie myślą, że przyznanie się do bólu oznacza poddanie się, nieporadność, brak męskości. Efektem takiej postawy jest fatalne zdrowie mężczyzn, których średnia życia odbiega o kilka lat od przeciętnej długości życia osiąganej przez panie.

Dodatkowo mężczyźni narażeni są na atak chorób osobniczych, czyli właściwych tylko danemu gatunkowi. W przypadku panów będzie to przerost stercza, czyli gruczołu krokowego, rak jąder i prostaty, bezdech senny, zaburzenia produkcji plemników (hipogonadyzm wywołujący dysfunkcję jąder), zapalenie jąder i najądrzy.

Praktycznie wszystkie te schorzenia są wyleczalne. Dotyczy to także nowotworów. Trzeba je tylko wcześnie zdiagnozować. Oczywiście znajomość objawów męskich chorób jest pożądana, ale nie łudźmy się – na takie poświęcenie nie jest gotów żaden pan. Rolą lekarzy jest wykrywanie schorzeń. Mężczyźni muszą im tylko dać szansę, czyli regularnie zjawiać się u nich w gabinecie.

Jak często panowie powinni wykonywać badania kontrolne? To zależy, w jakim są wieku. Regularnie powinni przeprowadzać analizę krwi (morfologia) i profilu lipidowego, czyli ogólnej zawartości cholesterolu we krwi, stosunku dobrego cholesterolu do złego, oraz mierzyć ciśnienie. Co roku powinni poddawać się EKG.

Po ukończeniu 40. roku życia panowie większą uwagę powinni też poświęcić układowi moczowo-płciowemu. Jego kondycję można określić, poddając się badaniu stężenia PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego. Jego podwyższony poziom wskazuje na problemy z prostatą, np. zapalenie, zaczątki przerostu, nowotwór.

Jeśli faceci nie wykazują chęci do dbania o siebie, zadanie zmobilizowania ich do tego spoczywa na żonach/dziewczynach/partnerkach, którym powinno leżeć na sercu zdrowie mężczyzn.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego fitness na odchudzanie jest dobry?

Najlepszym sposobem na zrzucenie wagi jest połączenie odpowiedniego żywienia z regularną aktywnością fizyczną. Zmiana musi być trwała. Do starych nawyków...

Zamknij