Ziołolecznictwo – na czym polega i czy jest skuteczne?

Czym jest ziołolecznictwo?

Ziołolecznictwo to jedna z dziedzin medycyny naturalnej, w której wykorzystuje się lecznicze właściwości surowców roślinnych w celu terapii chorób. Preparaty roślinne można stosować również w celach profilaktycznych. Ziołolecznictwo zajmuje się również poznawaniem mechanizmów działania roślin, interakcji z lekami, dawkowania i reakcji niepożądanych. Coraz częściej ziołolecznictwo określa się mianem fitoterapia.

 

Aby zajmować się ziołolecznictwem, należy ukończyć odpowiedni kurs zawodowy lub studia na uczelni wyższej. Ich uczestnik zdobywa szeroką wiedzę na temat pozyskiwania surowców roślinnych i otrzymywania z nich substancji leczniczych. Zielarze mogą doradzać w terapii chorób. Lista specjalistów znajduje się na stronie KtoCieWyleczy.

 

Ziołolecznictwo jest znane już od czasów starożytnych. Za jego kolebkę uznaje się Egipt, ale leczenie ziołami było także popularne w Chinach, Tybecie, Indiach, Grecji. Ziołolecznictwo rozwijało się również w średniowieczu. Zajmowali się nim zakonnicy, którzy tworzyli obszerne zielniki z opisem i zastosowaniem poszczególnych roślin.

Jak stosować zioła?

W ziołolecznictwie korzysta się przede wszystkim z roślin i ziół, których działanie lecznicze zostało udokumentowane. Zaletą ich stosowania jest mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych niż w przypadku leków zawierających substancje chemiczne. Preparaty ziołowe są chętnie wykorzystywane w celach profilaktycznych – ich regularne stosowanie może przynieść naprawdę pozytywne skutki, np. wzmocnić układ odpornościowy.

 

Zioła można stosować po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą w dziedzinie zielarstwa. Osoba taka posiada odpowiednią wiedzę dotyczącą dawkowania i interakcji z innymi lekami. W ziołolecznictwie wykorzystuje się między innymi:

  • korzeń lukrecji – wykazuje działanie wykrztuśne,
  • cebulę czosnku pospolitego – wykazuje działanie przeciwzapalne,
  • owoc kopru – działa rozkurczowo na układ pokarmowy,
  • rumianek – działa przeciwzapalnie i wiatropędnie,
  • korzeń mniszka – pobudza trawienie,
  • sok z aloesu – wykazuje działanie immunostymulujące.

 

Zioła można kupić w sklepie zielarskim lub zebrać samodzielnie na łące (tylko pod warunkiem posiadania wiedzy na temat wyglądu roślin). Niektóre gotowe preparaty można kupić w aptece.

Pod jakimi postaciami występują leki roślinne?

Leki wytwarzane z roślin mogą mieć kilka postaci. Specjaliści ziołolecznictwa mogą zaproponować stosowanie:

  • syropów – wyciąg roślinny o dużym stężeniu cukru,
  • nalewek – substancja roślinna zanurzona w rozpuszczalniku (najczęściej alkoholu etylowym),
  • naparów – zasuszone rośliny są zalewane wrzątkiem,
  • wyciągów – zagęszczony roztwór roślinny (zawierający mniej niż 25% wody).

 

Wyciągi roślinne służą głównie do produkcji maści, kremów i plastrów na skórę.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Periodontolog w Warszawie – jakie zabiegi proponuje?

Periodontolog to lekarz, który zajmuje się chorobami przyzębia. Te, często lekceważone, w najgorszym przypadku prowadzą nawet do utraty zębów.

Zamknij