Zobacz, jak łatwo dbać o zdrowie

Zdrowie to najcenniejsza wartość. Zwykle jej nie doceniamy. Dopiero gdy przydarzy się coś złego, zaczynamy o siebie dbać. Wielu chorób i nieszczęść moglibyśmy uniknąć, zmieniając swoje nawyki i korzystając z odpowiednich sprzętów. I nie chodzi tu wcale o zabiegi w szpitalach czy przychodniach.

Urządzenia medyczne, które warto mieć

 

Stan zdrowia można monitorować na bieżąco. Każdy jest w stanie robić to samodzielnie. Wystarczy regularnie mierzyć ciśnienie. Dzisiaj odpowiedni i łatwy w użyciu sprzęt można kupić w wielu miejscach. Nie trzeba odwiedzać lekarza, choć może on nas przeszkolić z prawidłowej obsługi urządzenia.

Drugim sposobem na bieżące monitorowanie stanu zdrowia są badania krwi. Tutaj już nie obejdzie się bez pomocy fachowców. Musimy udać się do punktu poboru krwi. Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, wcześniej powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie.

Morfologia to łatwo dostępne i proste badanie. Nie czeka się na nie miesiącami. Wyniki są dostępne po kilku-kilkunastu godzinach. Wiele laboratoriów umożliwia zdalny odczyt wskaźników. Pacjent nie musi się fatygować po papierowy wydruk. Wystarczy, że zaloguje się na stronie firmy dokonującej pomiarów. Tam znajdzie wszystkie wyniki wraz ze wskazaniem norm.

Gdyby ktoś miał problem z interpretacją wyników, może je wydrukować i udać się do lekarza. Zwykle jednak nie ma takiej potrzeby. Dzisiaj bez trudu można samodzielnie zinterpretować dane z badania. Na rynku jest wiele fachowych publikacji książkowych, które omawiają to zagadnienie. W przystępny sposób autorzy tłumaczą, jakie wartości uznaje się za prawidłowe (w granicach normy), a jakie wskazują na chorobę czy poważniejsze zmiany w organizmie.

909551_66072661

Innym urządzeniem służącym do samodzielnego monitorowania stanu zdrowia jest pulsoksymetr (https://deyde.com/pl/zdrowie). Co to takiego? To sprzęt umożliwiający pomiar nasycenia krwi tętniczej tlenem (saturację). Wyglądem przypomina pulsometr. Jednak w tym przypadku czujnik zakłada się na palec u ręki, a nie na ramię. Występują też wersje, w których czujnik mocuje się na palcu stopy bądź płatku ucha. U dzieci pomiaru dokonuje się, zakładając czujnik na nogę bądź nadgarstek. Części pomiarowe mogą być jednorazowego lub wielorazowego użytku.

U zdrowej osoby prawidłowe nasycenie krwi tlenem mieści się w przedziale 95-99 proc. U palaczy ten wskaźnik jest niższy. Odczyt poniżej 90 proc. oznacza niedotlenienie i może wskazywać np. na anemię. Niska saturacja objawia się sinicą, lecz nie dotyczy to chorych dotkniętych ciężką niedokrwistością.

Wynik pomiaru saturacji może zostać zniekształcony wskutek używania ciemnego lakieru do paznokci lub błękitu metylenowego. Ten ostatni stosuje się m.in. jako odtrutkę przy zatruciu tlenkiem węgla i cyjankiem.

Do samodzielnego leczenia służą też inhalatory i różnego rodzaju masażery. Te ostatnie służą zwykle do hydroterapii. Leczenie wygląda tak, że wlewamy do pojemnika wodę, wkładamy stopy i uruchamiany. Sprzęt generuje wzburza wodę i generuje strumień, który pod różnym ciśnieniem skierowany jest na zmienione chorobowo miejsce.

Widać więc, że dbanie o zdrowie nie jest takie trudne. Zakup omówionych urządzeń też nie powinien sprawiać problemów. Wystarczy odwiedzić sklep internetowy, w którym ceny sprzętów medycznych są o wiele tańsze niż punktach stacjonarnych. Jedna z takich platform działa pod adresem https://deyde.com/pl.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ignorancja i „genetycznie uwarunkowane” lenistwo…

Genetyka – nasza najlepsza wymówka O genetyce w kontekście dziedziczenia mówi się sporo. Naukowo najszerzej dowiedzione jest dziedziczenie skłonności do...

Zamknij