Żyworódka pierzasta – jak hodować?

Żyworódka pierzasta jest rośliną ozdobną i leczniczą. Jako sukulent nie wymaga częstego podlewania i lubi stanowiska jasne. Roślina ta wykazuje właściwości grzybo- i bakteriobójcze, przeciwzapalne i pobudzające odporność.

Żyworódka pierzasta może funkcjonować bez podlewania nawet miesiąc. Roślina najlepiej rośnie, gdy jest podlewana raz w tygodniu. Należy unikać zalegania wody w doniczce, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Żyworódka wymaga przepuszczanego, lekkiego podłoża dla sukulentów oraz jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska. Rośliny nie wolno zasilać nawozami mineralnymi, jeśli ma ona służyć celom leczniczym.

Co to jest żyworódka?

Żyworódka pierzasta nazywana jest także płodnolistem kielichowym lub grubolistem sprężystym. Jest to roślina wieloletnia, która pochodzi z Madagaskaru. Żyworódka jest cenioną rośliną ozdobną i leczniczą, wykazującą właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, grzybobójcze, bakteriobójcze i immunostymulujące. Z rośliny pozyskuje się także związki mające właściwości antyrakowe.

Jak wygląda żyworódka?

Żyworódka ma zdrewniałą łodygę i może osiągnąć nawet 100 cm wysokości. Pojedynczy cienki pień porastają trójkątne, ząbkowane, mięsiste liście, które mogą być szarozielone lub zielone. Pod spodem widoczne są czarne cętki, a brzegi liści są ostro ząbkowane i otoczone czerwoną, cienką obwódką. Liście wyrastają naprzemiennie i osiągają długość 10-15cm.

Na brzegach liści wyrastają rozmnóżki, które przypominają 4-listkową rozetkę. Mają one skróconą łodygę i 3-4 białe korzonki. Po dojrzeniu odpadają z liści i szybko ukorzeniają się na podłożu. Z jednego liścia może powstać nawet 25 sadzonek.

Żyworódka – jak zrobić sok?

Z żyworódki można zrobić sok stanowiący prawdziwą bombę witaminowo-mineralną. Wystarczy zerwać z rośliny 2 duże liście i delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką. Następnie trzeba je włożyć do lodówki na 3-5 dni. Po tym czasie w szklanym lub ceramicznym naczyniu liście trzeba ubić drewnianą łyżką i ponownie wstawić do lodówki na kilka godzin. Uzyskaną miazgę wystarczy przecedzić przez plastikowe sitko, aby uzyskać sok. Można go przechowywać w lodówce przez tydzień.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak działa aparat ortodontyczny?

Zadaniem aparatu ortodontycznego jest nacisk na wybrane partie zębów, co powoduje ich przemieszczanie się w szczęce. Proces ten jest długotrwały...

Zamknij